Słowo WSPÓŁDZIAŁANIE jest kluczowe jeśli chodzi o obszar profilaktyki i leczenia otyłości, który dla naszej Fundacji jest bardzo ważny. Dlatego z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do wspólnej międzysektorowej inicjatywy Partnerstwa na rzecz profilaktyki i leczenia otyłości.
Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum z Kampanią Na Wagę Zdrowia mówi STOP OTYŁOŚCI. Jesteśmy zaszczyceni zaproszeniem do Partnerstwa na rzecz profilaktyki i leczenia otyłości, bo cel nadrzędny przyświecający inicjatywie – powstrzymanie epidemii otyłości w Polsce – powinien zjednoczyć i połączyć we wspólnym działaniu wiele instytucji, towarzystw, i organizacji społecznych. To projekt ponad resortowy, ponad podziałami politycznymi, na wiele lat. Sprawa jest pilna, bo trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a już 9 mln choruje na otyłość i bez kompleksowych, wielopłaszczyznowych działań będzie tylko gorzej – mówi Ewa Matusiak, prezeska Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć Partnerstwo na rzecz profilaktyki i leczenia otyłości swoimi doświadczeniem oraz wiedzą na temat tej choroby. Wiemy jak wielkim jest wyzwaniem, tym bardziej obiecujemy pełne zaangażowanie, by dołożyć kamyczek do działań Partnerstwa – deklaruje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
Porozumienie na rzecz profilaktyki leczenia otyłości zawiązano 8 grudnia 2022 r., a jego sygnatariuszami są przedstawiciele wielu środowisk klinicznych: Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. – W ramach działań został opracowany raport „Otyłość. Skala zjawiska i konsekwencje”, który jest kompleksowym podsumowaniem ukazującym z jednej strony skalę otyłości, jej konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i społeczne, z drugiej przegląd międzynarodowych
rozwiązań i inicjatyw, nakierowanych na ograniczenie tego schorzenia. W raporcie znalazły się więc konkretne przykłady, jak inne kraje radzą sobie z otyłością, jakie podejmują działania, jakie strategie krajowe wdrażają. Wszystko po to, żeby stworzyć założenia dla naszego krajowego, długoterminowego planu redukcji otyłości STOP OTYŁOŚCI. Ta strategia bardzo precyzyjnie określa, jak wszyscy powinniśmy pracować na czterech poziomach – instytucjonalnym, naukowym, społecznym i ekonomicznym – mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, współautorka raportu.
– Otyłość to jest coś, za co solidarnie ponosimy odpowiedzialność, bo to my solidarnie zbudowaliśmy świat na marketingu otyłości, to my solidarnie zaprzestaliśmy edukacji i aktywizacji prozdrowotnej i to my musimy dziś solidarnie sobie z tym poradzić. W tworzeniu ekosystemu, który sprzyja redukcji otyłości, niezbędna jest współpraca między sektorami publicznym, prywatnym oraz społeczeństwem obywatelskim. Bez partnerstwa publiczno-prywatnego nie sfinansujemy żadnego racjonalnego programu redukcji otyłości – podkreśla Marta Pawłowska, ekspertka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Najważniejsze założenia tej strategii
- Wzrost świadomości społecznej na temat otyłości i jej konsekwencji.
- Wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach i przedszkolach.
- Promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
- Poprawa dostępu do zdrowej żywności.
- Wspieranie badań naukowych nad otyłością.
- Tworzenie programów profilaktycznych i interwencyjnych.
- Współpraca między sektorami – publicznym, prywatnym i społeczeństwem
obywatelskim. - Wprowadzenie regulacji dotyczących reklam żywności i napojów niezdrowych.
- Promowanie aktywności fizycznej w miejscach pracy.
- Wspieranie programów redukcji masy ciała.
- Zapewnienie wsparcia psychologicznego dla osób z otyłością.
- Monitorowanie i ocena skuteczności działań podejmowanych w ramach strategii Stop
Otyłości.
Raport „Otyłość. Skala zjawiska i konsekwencje. Założenia do stworzenia planu
strategicznego redukcji otyłości w Polsce” jest dostępny na stronie