Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum na posiedzeniu Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w pierwszym posiedzeniu sejmowego Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka pod przewodnictwem posłanki Aleksandry Leo. Na spotkanie dotyczące wyzwań w neonatologii i profilaktyce chorób zakaźnych u najmłodszych zostały zaproszone wszystkie strony zaangażowane w poprawę systemu ochrony zdrowia nad matką i dzieckiem – eksperci medyczni, organizacje pozarządowe i politycy.

Eksperci zwrócili uwagę na potrzeby, które wciąż wymagają rozwiązań systemowych, jak:

  • wdrożenie ogólnopolskiego programu KORD, który zapewni kompleksową opiekę rozwojową nad wcześniakami,
  • kwestie pobytu matki z wcześniakiem przez cały czas jego hospitalizacji, na oddziałach intensywnej terapii oraz oddziałach neonatologicznych,
  • edukacja w zakresie szczepień kobiet w ciąży,
  • wizyty patronażowe, wizyty pielęgniarek środowiskowych,
  • zapewnienie opieki psychologicznej po wypisie dziecka do domu,
  • edukacja dotycząca kangurowania oraz dotycząca laktacji i karmienia piersią,
  • optymalizacja banków mleka w Polsce.


Jedną z głównych kwestii poruszonych na posiedzeniu były zakażenia RSV wśród polskich dzieci. Obecny na spotkaniu dr n. med. August Wrotek, który reprezentował Polskie Towarzystwo Pediatryczne wskazał na konieczność objęcia ochroną przed tym groźnym wirusem wszystkich maluchów. W marcu 2024 roku PTP złożyło w  Ministerstwie Zdrowia Program Polityki Zdrowotnej, którego głównym celem jest eliminacja ryzyka hospitalizacji z powodu zakażeń RSV poprzez uodpornienie minimum 10% populacji docelowej w latach 2025-2030. Program zakłada objęcie ochroną wszystkich noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia.

Bardzo dziękujemy Pani Posłance Aleksandrze Leo za zaproszenie do tej merytorycznej dyskusji. Wierzymy w dialog i współdziałanie, bo tylko tak jesteśmy w stanie rozwiązać wiele problemów dotyczących polskiego systemu opieki zdrowotnej. A jak widać po zakresie tematów poruszonych podczas spotkania potrzeb i wyzwań jest wiele – ich skala przekracza zapewne ramy jednej kadencji. Mamy nadzieję, że głos pacjentów i ekspertów zostanie usłyszany, że będzie katalizatorem uruchamiającym konkretne działania, według priorytetów, które zostaną wspólnie uzgodnione – mówiła po posiedzeniu prezeska Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum Ewa Matusiak.


Kolejne spotkanie już 21 listopada, podczas którego zostanie poruszony temat profilaktyki chorób zakaźnych. Na pewno Nas tam nie zabraknie!