Misją powołanego niedawno zespołu jest poprawa jakości życia społeczeństwa polskiego oraz osób dotkniętych chorobami mózgu, które wpisywać się będą w działania Ministerstwa Zdrowia w obszarze zdrowia publicznego, profilaktyki i edukacji oraz będą zgodne z kierunkami polityki zdrowotnej Unii Europejskiej. Zespół został powołany z uwagi na rosnące wyzwania związane z chorobami neurodegeneracyjnymi oraz psychiatrycznymi, w ramach prac Rady Organizacji Pacjentów działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, którego Fundacja Zdrowie i Edukacja jest członkiem.
Inicjatorką powołania zespołu, a jednocześnie jego przewodniczącą została Izabella Dessoulavy-Gładysz, prezes Mental Power – Fundacji dla Zdrowia Mózgu. W zespole znalazły się również dwie wiceprzewodniczące: Edyta Ekwińska, wiceprezes Alzheimer Polska oraz Monika Łada, prezes fundacji Stwardnienie Rozsiane Info. Do zespołu dołączyło 14 organizacji m.in. Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Stomalife, Serce na Banacha, Fundacja Epi Bohater, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
– Zaburzenia mózgu, w tym choroby psychiczne i neurologiczne to ogromny i narastający problem na całym świecie. WHO szacuje, że nawet miliard osób cierpi na schorzenia neurologiczne. Choroby te są nie tylko obciążające dla osoby na nią cierpiącej i jej bliskich, są kosztowne zarówno dla gospodarstw domowych, jak i budżetów państw. Niestety są też często zbyt późno diagnozowane co utrudnia dostęp do niezbędnej opieki, rozpoczęcie leczenia. Potrzeba pilnego zajęcia się tematem w sposób strategiczny i interdyscyplinarny – z zaangażowaniem administracji rządowej, klinicznej oraz strony społecznej. Zdrowie mózgu powinno stać się priorytetowym obszarem w polskim systemie ochrony zdrowia. Potrzebna jest strategia narodowa strategia prewencji i leczenia chorób mózgu. Fundacja Zdrowie i Edukacja z racji zainteresowania obszarem neurologii wspiera i będzie wspierać aktywnie przygotowanie planu działań na najbliższe lata – deklaruje Ewa Matusiak, prezeska Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
Celem opracowania strategicznych kierunków zmian w obszarze zdrowia mózgu jest poprawa sytuacji polskich pacjentów doświadczających chorób mózgu oraz ich rodzin i opiekunów. Osiągniecie tego celu będzie możliwe poprzez stworzenie zintegrowanego modelu opieki zdrowotnej, który obejmie edukację, profilaktykę, diagnostykę, leczenie, a także wsparcie w zakresie integracji społecznej i aktywizacji zawodowej. Kluczowym elementem tej strategii jest zapewnienie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń związanych ze zdrowiem mózgu.
Strategiczne kierunki definiują 14 obszarów wymagających analizy i usprawnienia oraz wskazania priorytetów, które były omawiane podczas spotkania zespołu ds. zdrowia mózgu 2 października w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, a są to:
- Opracowanie i przyjęcie jednolitej definicji chorób mózgu
- Wprowadzenie systemowej współpracy pomiędzy środowiskiem psychiatrów i neurologów
- Utworzenie regionalnych ośrodków referencyjnych/ ośrodków eksperckich oraz wprowadzenie niestygmatyzującego nazewnictwa, takiego jak „Ośrodek Zdrowia Mózgu” lub „Poradnia Zdrowia Mózgu”
- Opracowanie standardów diagnostyki i leczenia dla wybranych chorób mózgu – ścieżki pacjenta
- Zwiększanie dostępu do innowacyjnych technologii diagnostycznych i terapeutycznych
- Usprawnienie dostępu do świadczeń poprzez wprowadzenie realnego monitoringu czasu oczekiwania pacjentów na dostęp doświadczenia.
- Rozwój opieki koordynowanej oraz tworzenie interdyscyplinarnych zespołów specjalistów, obejmujących m.in. neurologów, psychiatrów, psychologów, neuropsychologów i fizjoterapeutów, w zależności od specyfiki danego schorzenia
- Reforma odwróconej piramidy świadczeń w chorobach mózgu- przesunięcie wybranych świadczeń diagnostyczno – terapeutycznych z leczenia szpitalnego do AOS, ograniczanie hospitalizacji.
- Zwiększenie zaangażowania pacjenta w proces opieki i leczenia
- Stworzenie systemu wsparcia dla opiekunów i rodzin osób chorych oraz systemu aktywizacji zawodowej chorych wszędzie tam gdzie jest to możliwe
- Profilaktyka chorób mózgu począwszy od wieku wczesnoszkolnego ( lekcje o zdrowiu w szkołach)
- Edukacja zdrowotna i zwiększanie świadomości społecznej na temat zdrowia mózgu, zapobiegania najczęstszym chorobom oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych i ich rodzin.
- Zwiększenie nakładów na badania i rozwój szczególnie w obszarze badań genetycznych i neurobiologicznych.
- Cyfryzacja systemu ochrony zdrowia mózgu poprzez rozwój e-zdrowia, telemedycyny oraz elektronicznych rejestrów pacjentów, co umożliwi lepsze zarządzanie danymi i ułatwi dostęp do informacji.