Fundacja

Nasza misja i cel:

Zdrowie i edukacja to słowa, które mają dla nas szczególne znaczenie. Wierzymy, że dzięki dobrej, mądrej edukacji można wspierać postawy prozdrowotne, popularyzować profilaktykę i ograniczać zachorowalność, a także skutecznie pomagać osobom już chorym i ich bliskim.
Naszym celem jest inicjowanie i wspieranie wszelkich działań, które przyczyniają się do podnoszenia wiedzy społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia, chorób, sposobów im zapobiegania, problemów chorych i ich bliskich, niezbędnych zmian w systemie ochrony zdrowia, które mogą przełożyć się na lepsze i dłuższe życie Polaków.

O nas:

Fundację założyły Ewa Matusiak i Elżbieta Brzozowska – obie pracujące w obszarach związanych ze zdrowiem i edukacją od ponad 20 lat. Dzięki różnorodnym doświadczeniom zawodowym mają szeroką ekspertyzę w pracy z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi różnorodne grupy pacjentów, towarzystwami naukowymi i firmami działającymi na rynku farmaceutycznym. Tematy zdrowotne to nie tylko ich praca – to prawdziwe zainteresowanie i pasja.

Ewa Matusiak | Prezes Zarządu

Prezeska Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum, wiceprezeska agencji ExpertPR, którą współtworzy z Elżbietą Brzozowską od 2017 roku. Od prawie 30 lat działa w obszarze zdrowia współpracując z ekspertami medycznymi, specjalistami systemu ochrony zdrowia, organizacjami pacjentów, mediami i decydentami. Obszary szczególnie jej bliskie to choroby neurologiczne, cukrzyca oraz otyłość. Wierzy w siłę edukacji, w znaczenie profilaktyki, bez których żaden system ochrony zdrowia nie podoła wyzwaniom związanym z narastającą liczba osób chorych, a które są rezultatem zarówno zmian demograficznych, jak też cywilizacyjnych. Współautorka poradników dla osób chorych na cukrzycę i ich bliskich, wykorzystywanych w ramach działań edukacyjnych skierowanych do pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin i opiekunów oraz bliskich, realizowanych ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanych przez Ministra Zdrowia. Współautorka raportu „Polska rodzina z cukrzycą” poświęconego wyzwaniom, jakie stoją przed pacjentami chorych na cukrzycę i ich bliskimi. Koordynatorka przygotowania i wydania pierwszego raportu kliniczno-systemowego poświęconego miastenii – najczęstszej z chorób rzadkich. W 2017 roku dołączyła do stworzonej w 2009 roku przez Elżbietę Brzozowska firmy ExpertPR, oferującej działania z zakresu Public Relations i Public Affairs, marketingu, organizację konferencji oraz szkolenia medialne i kryzysowe. Wcześniej przez 23 lata pracowała w międzynarodowych korporacjach farmaceutycznych – GlaxoSmithKline i NovoNordisk, odpowiadała za marketing i komunikację w różnych obszarach terapeutycznych, prowadziła projekty mające na celu identyfikację i rozwój młodych talentów, poprawę standardów zarządzania oraz rozwój coachingu jako metody zarządzania. Organizowała konferencje i debaty naukowe dla ekspertów wielu specjalności oraz szkolenia kompetencyjne i integracyjne dla pracowników firm. Absolwentka wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej, pracę magisterską obroniła w katedrze marketingu.

Elżbieta Brzozowska

Wiceprezeska Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum oraz Fundacji Koalicja dla wcześniaka, prezeska agencji ExpertPR, którą założyła w 2009 roku i prowadzi w partnerstwie z Ewą Matusiak. Działaczka społeczna i aktywistka, na liście 100 Kobiet Roku 2023 Magazynu Forbes Poland oraz 50 najbardziej wpływowych kobiet 2023 w polskim systemie ochrony zdrowia wg magazyny Rynek Zdrowia. Konsoliduje środowisko pacjentów i lekarzy na rzecz edukacji i zmian systemowych, potrafi rozmawiać z decydentami i mediami, by prezentować interes pacjentów. Jest społeczną rzeczniczką Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków oraz członkinią zespołu roboczego przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ds. urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków, stworzyła petycję i zainicjowała ruch społeczny, by zmienić absurd w sensowny przepis prawny. Neonatologia i zdrowie dzieci to istotny obszar jej działań społecznych, drugim równie istotnym celem są działania na rzecz profilaktyki i leczenia otyłości u dzieci i dorosłych, sama choruje na otyłość i jest po operacji bariatrycznej, mówi o tym głośno, by wspierać osoby z otyłością i realnie wpływać na zmiany w świadomości społecznej oraz w systemie ochrony zdrowia. Tematy, które szczególnie ją poruszają to – ciąża, macierzyństwo, szczepienia, depresja, menopauza, choroby nowotworowe, psychologia, siostrzeństwo i komunikacja interpersonalna. Współautorka poradnika dla zespołów neonatologicznych „Komunikacja z rodzicami wcześniaków. Zespół wypalenia zawodowego”, wydanego w 2022 roku. Trenerka z zakresu komunikacji z pacjentem, zarządzania stresem, komunikacji interpersonalnej i kryzysowej. Prowadzi wykłady i warsztaty dla lekarzy, pielęgniarek oraz studentów kierunków medycznych z Polski i Ukrainy. Szkolenia medialne prowadziła dla lekarzy ginekologów, okulistów, neurologów, neonatologów, pediatrów, endokrynologów i medyków nuklearnych. W 2009 roku stworzyła firmę ExpertPR oferującą działania z zakresu Public Relations i Public Affairs, marketingu oraz szkolenia medialne i kryzysowe. Wcześniej przez 10 lat pracowała w międzynarodowych korporacjach, odpowiadała za komunikację wewnętrzną, zewnętrzną, korporacyjną i produktową, zarządzała sytuacjami kryzysowymi. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, z wykształcenia socjolog z psychologicznymi specjalizacjami: Pomoc terapeutyczna i socjalna; Negocjacje, mediacje i rozwiązywanie konfliktów (Instytut Nauk Społecznych UW) oraz Marketing Medialny i Public Relations (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW).

Karolina Wichrowska

Ukończyła studia na Wydziale Hotelarstwa i Gastronomii, jednak to praca w obszarze zdrowia stała się jej pasją i tym w czym się odnajduje od kilkunastu już lat. W swojej pracy nawiązuje relacje z organizacjami pacjentów oraz ekspertami medycznymi z różnych obszarów terapeutycznych tj. onkologia, dermatologia, neurologia. Przez wiele lat edukowała i zachęcała do szczepień przeciw HPV walcząc z mitami i stereotypami na ich temat. Organizatorka niezliczonej ilości warsztatów edukacyjnych i konferencji prasowych. Prywatnie mama dwóch córek, z którymi stara się spędzać każdą wolną chwilę. Dzieci nauczyły ją dobrej organizacji pracy i udowodniły, że ma nieskończone pokłady cierpliwości. Uwielbia pływać. Jej żywiołem jest woda, którą kocha i stara się tą miłość przekazać córkom – na razie z sukcesami!

Justyna Domańska

Zawodowo zajmuje się komunikacją i projektami związanymi z edukacją zdrowotną. Tworzy treści oraz grafiki na media społecznościowe, promujące działania profilaktyczne w wielu obszarach terapeutycznych. Od ponad 20 lat zaangażowana społecznie w harcerstwo, w tym 13 lat jako instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego. Na przestrzeni lat pełniła różne odpowiedzialne funkcje w ZHP – będąc m.in. kierowniczką obozu harcerskiego dla 150 osób. Harcerstwo nauczyło ją odpowiedzialności, bezinteresowności i uważności na drugiego człowieka oraz tego, że praca zespołowa przynosi najlepsze efekty. Prywatnie miłośniczka podróżowania – zwiedziła znaczną część krajów europejskich oraz kilkukrotnie była w Stanach Zjednoczonych. Lubi słuchać muzyki, chodzić do teatru i oglądać mecze polskich siatkarzy. Pozytywnie patrzy na świat i wierzy, że dobro wraca.

Statut