Inauguracja 5 edycji kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”

Fundacja Zdrowie i Edukacja „Ad Meritum” została patronem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, której inauguracja odbyła się 19 czerwca.

Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem: „Szczerze o otyłości. Z miłości” i podkreśla kluczową rolę empatycznej komunikacji oraz wsparcia rodziny w profilaktyce, diagnostyce i kompleksowym leczeniu otyłości. Nowa edycja oprócz tematu choroby wśród dorosłych, dotyka także po raz pierwszy kwestii otyłości wśród dzieci i nastolatków. Bohaterami tegorocznej kampanii zostali aktorzy Kacper Łukasiewicz, Bartłomiej Nowosielski i Robert Kudelski oraz Emilia Modrzyńska. Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. 

Patronat honorowy objęli: Polskie Towarzystwo Otyłości Dziecięcej, Ambasada Królestwa Danii, Rzecznik Praw Dziecka, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, a także: Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości FLO, Fundacja „SIŁA”,Socjolożki.pl, portal Zdrowie Zaczyna się w Głowie.

– Przekroczyliśmy właśnie w Polsce próg zdrowotnej katastrofy: w tym momencie mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też około 400 tysięcy dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała – to może sprawić, że młode pokolenie statystycznie będzie żyło krócej niż ich rodzice i dziadkowie. Otyłość w populacji najmłodszych przyczynia się bowiem do wczesnego rozwoju wielu powikłań, które kiedyś „zarezerwowane” były głównie dla dorosłych: cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, ale też insulinooporności, bezdechu sennego czy zaburzeń metabolicznych. Oprócz tego pojawiają się konsekwencje psychologiczne, takie jak depresja – podkreśla prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Swoją obecnością na konferencji zaszczyciła senator Agnieszka Gorgoń-Komor, która nawiązała do niedawno ogłoszonej strategii walki z otyłością i zasugerowała, że otyłość  to temat zasługujący na uwagę w trakcie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. 

Dr hab. n med. prof. SUM Paweł Matusik prezes Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej zwrócił uwagę na krążące mity, jak to że wraz z wiekiem dziecko wyrośnie z nadmiarowych kilogramów lub pulchne niemowle, które wygląda słodko i sprawia wrażenie zdrowego, a tak naprawdę już rozwija powikłania, które jeśli się utrzymają do wieku wczesnodorosłego to dużo wcześniej pojawi się nadciśnienie, cukrzyca. Jak podsumował profesor Matusik takie dziecko prawdopodobnie pierwszy zawał będzie miało jeszcze przed 30 rż., a tylko 60% dzieci dożyje 70 tki!

W trakcie konferencji zwróconą uwagę na problem #fatshaming, z którym borykali się ambasadorzy kampanii. Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że ponad połowa nastolatków po opublikowaniu w sieci ich sylwetki stresuje się tym, jak zostaną ocenieni – 70% to dziewczynki.

W gronie tegorocznych Ambasadorów znalazł się m.in. Kacper Łukasiewicz, aktor i student prawa. Zaangażował się w kampanię, aby uświadamiać, jak krzywdząca jest stygmatyzacja, która dotyka młode osoby mierzące się z otyłością

– Mam 21 lat i z otyłością mierzę się, odkąd pamiętam – zaczęło się jakoś w podstawówce.


I choć teraz moja choroba jest w remisji, wiem, że może wrócić. Jako dziecko doświadczyłem bolesnego hejtu w Internecie. Zacząłem grać rolę Kuby w jednym z popularnych seriali telewizyjnych mając 5 lat. Przez kolejne lata widzowie obserwowali, jak dorastałem na planie. Temat mojej zbyt wysokiej masy ciała stał się obiektem ataków na jednym z portali społecznościowych. Powstawały grupy liczące kilkadziesiąt tysięcy osób: byli tam przede wszystkim dorośli, którzy nie znali ani mnie, ani historii mojej choroby, a jednak mój wygląd był dla nich pretekstem do słownej przemocy. Używali wobec mnie słów, których długo nie mogłem zapomnieć. A moim rodzicom sugerowali, że moja masa ciała to „wynik ich nieodpowiedzialności,” że „powinni zamykać lodówkę na kłódkę”, że „mogą mnie doprowadzić do kalectwa”, tymczasem byłem pod stałą opieką lekarzy, rodzice bardzo mnie wspierali. Chcę powiedzieć innym młodym ludziom, że z chorobą otyłościową nie są sami – podkreśla Kacper Łukasiewicz

Szczerze o swoich doświadczeniach z chorobą otyłościową podzielili się także pozostali Ambasadorzy nowej kampanii. W misję edukowania społecznego jako ambasadorka włączyła się także psycholożka zdrowia Adrianna Sobol, która podkreślała, że choroba zawsze dotyczy całej rodziny i cała rodzina potrzebuje systemowego wsparcia – Pracując z pacjentami chorującymi na otyłość spotykam się również z ich bliskimi, którzy mierzą się z ogromną bezradnością i poczuciem niemocy. 

W ramach tegorocznej kampanii powstaną praktyczne narzędzia edukacyjne m.in. „PoMOCnik dla rodziców i opiekunów”, czyli opracowanie przygotowane przy zaangażowaniu interdyscyplinarnego grona ekspertów. Będzie zawierać rekomendacje z zakresu nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz medycznego dla tych, którzy poszukują wskazówek, jak wesprzeć swoje dziecko w drodze do uzyskania i utrzymania zdrowej masy ciała.

Całą konferencję można obejrzeć tutaj, warto!