Nasza fundacja uczestniczyła w debacie „Otyłość i cukrzyca – co robić, by ograniczyć rozwój pandemii XXI wieku?” podczas IV Kongresu Kobiet XXI Wieku zorganizowanym przez Akademię Kobiet Skutecznych. W panelu wzięły udział znakomite ekspertki medyczne: prof. Beata Matyjaszek-Matuszek, prof. Anna Jeznach-Steinhagen, prof. Dorota Bomba-Opoń, psycholożka Adrianna Sobol, a środowisko osób chorujących na otyłość reprezentowała wiceprezeska naszej Fundacji Ela Brzozowska.
Jak mówiła endokrynolożka, profesor Beata Matyjaszek-Matuszek, otyłość to choroba, to nie defekt kosmetyczny – jak uważa większość społeczeństwa. – Choroba, która niesie za sobą ryzyko poważnych powikłań szczególnie sercowo-naczyniowych, a także innych 200 chorób. 70% zgonów osób chorujących na otyłość jest wynikiem właśnie powikłań sercowo-naczyniowych. To powinno nam uświadomić, że leczenie otyłości to znacznie więcej niż redukcja kilogramów!
Diabetolożka, Profesor Anna Jeznach-Steinhagen, zwróciła uwagę, że to właśnie cukrzyca najczęściej występuje u osób chorujących na otyłość. – Ta poważna choroba może być skutecznie kontrolowana i leczona, to ważne by uniknąć jej powikłań. Na szczęście wspierają pacjentów nowe technologie – systemy ciągłego monitorowania glikemii.
Ela Brzozowska podczas debaty podkreślała, że w leczeniu choroby otyłościowej ważna jest świadomość, że to ciągły proces, zadani na całe życie i współodpowiedzialność osoby chorej za efekt – samo nic się nie wydarzy, a potrzebne jest zaangażowanie. Może w tym pomóc także nowoczesne monitorowanie glikemii, choćby okresowe. Ela miała cukrzycę ciążową, korzystała wtedy z systemu ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre i dzięki niemu wiele się nauczyła, o tym, co może jeść, a czego unikać, by nie mieć nadmiernego wyrzutu glikemii, a potem raptownego spadku i hipoglikemii, niedobrej dla zdrowia jej i rozwijającego się dziecka. Ela podzieliła się także swoją historią chirurgicznego
leczenia otyłości i podkreśliła znacznie pomocy psycholożki, która pomogła jej ułożyć dobre relacje z jedzeniem i mieć kontrolę nad swoim życiem. Mówiła też o nowoczesnych lekach, które hamują łaknienie i pomagają poczuć sytość.
Profesor Dorota Bomba-Opoń, specjalistka perinatologii, zwróciła uwagę, że problemy metaboliczne zaczynają się już w życiu płodowym. Badania epidemiologiczne wskazują, że dzieci urodzone drogą cięcia cesarskiego mają zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń w układzie immunologicznym, częściej występują u nich alergie, astma i cukrzyca.
O problemie stygmatyzacji osób chorujących na otyłość mówiła psycholożka Adrianna Sobol, podkreślając, jak ważne są słowa, że one budują lub rujnują – Uznanie, że jest się chorym na otyłość niesie szansę na sięgnięcie po pomoc, zarówno medyczną jak i psychologiczną, czy dietetyczną. Dostęp do tej opieki niestety jest nadal ograniczony.
Ogromnie ważne dla chorego jest wsparcie najbliższych i otoczenia. W swojej pracy jako psycholog zdrowia na co dzień pracuję z osobami chorymi przewlekle, także z chorobą otyłościową i widzę ogromną potrzebę wsparcia, edukacji.
Nasza Fundacja bierze udział w spotkaniach i konferencjach, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, docierając do wielu środowisk, które mają szanse inaczej spojrzeń na otyłość, dostrzec ją oraz jej zdrowotne konsekwencje i podjąć działania w swoim otoczeniu – podsumowała udział IV Kongresie Kobiet XXI Wieku prezeska Fundacji Ewa Matusiak.