Prezentacja raportu „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju” podczas sesji systemowej na XXV Zjeździe PTN w Białymstoku.

Podczas XXV Zjazdu PTN, który w tym roku odbywał się w Białymstoku – 13 września odbyła się bardzo ważna dla środowiska polskich neurologii sesja systemowa „Obraz polskiej neurologii na tle całego systemu ochrony zdrowia i opieki medycznej w Polsce”. W gronie panelistów obecni byli najwybitniejsi eksperci oraz przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia minister Wojciech Konieczny. Podczas sesji zaprezentowany został raport „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju”, który powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Neurologicznego wspólnie z Fundacją Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.

Podczas sesji ustępujący z funkcji prezesa profesor Konrad Rejdak przedstawił najważniejsze wnioski płynące z dogłębnej analizy osiągnięć polskiej neurologii ostatnich lat oraz niezaspokojonych potrzeb – wpływających na efektywność opieki neurologicznej dziś i to, jak będzie wyglądała ona w przyszłości.

Nowa prezes PTN prof. Alina Kułakowska doceniła ostatnie lata, które dla neurologii przyniosły wielki postęp w diagnostyce, leczeniu – To inny świat w stosunku do tego, gdy rozpoczynaliśmy pracę! Generuje to określone potrzeby, których zaopatrzenie jest konieczne dla właściwej opieki nad chorymi! Od lat apelujemy o ich wdrożenie. Neurologia musi stać się dziedziną strategiczną – podkreślała podczas sesji prof. Kułakowska.

Wśród rekomendacji zawartych w raporcie „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju”, które wymieniała nowa prezes PTN są: konieczności podniesienia nakładów na neurologię, inwestycji w kadry, w tym pomocnicze, konieczności zmiany wyceny procedur neurologicznych, opracowanie ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych.

Jako neurolog rozumiem potrzeby, z jakimi mierzy się polska neurologia, bardzo proszę o ułożenie tych potrzeb pod względem kolejności i pilności, bo wszystkiego na raz nie uda się poprawić. Wzrost nakładów na neurologię jest konieczny, zgadzamy się z tym. Liczba osób chorych będzie rosła bo takie są trendy demograficzne i na to wpływu nie mamy. Mamy wpływ natomiast na to, jak ci pacjenci będą zaopatrzeni. Przyznaję, że neurologia jest zaniedbana jeśli chodzi o kwestię wycen. To musi się zmienić. Na pewno też ważna jest kwestia kadr. Liczymy na dalszą współpracę z Krajową Rada ds. Neurologii – ciałem ważnym dla kształtowania systemu – mówił obecny na sesji minister Wojciech Konieczny, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Do słów ministra Koniecznego odniosła się prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz, którą ucieszyło docenienie roli Krajowej Rady ds. Neurologii – Nasze działania w pełni nawiązują do wniosków środowiska, konsekwentnie chcemy wdrażać zmiany w zakresie diagnostyki i leczenia chorób neurologicznych, pamiętając o profilaktyce i rehabilitacji. Ważna jest współpraca między neurologami i lekarzami innych specjalności, chcemy wzmacniać współpracę między neurologami leczącymi dzieci i dorosłych, bo jak najpłynniejsze przejście w tej opiece jest w najlepszym interesie pacjenta.

Profesor Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska potwierdziła, jak istotna jest dobra, płynna współpraca w zakresie tranzycji między neurologami dziecięcymi i dorosłymi podkreślając, że ta sprawność jest kluczowa dla utrzymania efektywności leczenia chorych. Z satysfakcją stwierdziła, że współpraca obu towarzystw naukowych – Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego jest bardzo dobra i oby owocowała ona jak najlepszą opieką nad pacjentami!

Konsultant krajowy w dziedzinie neurologii prof. Bartosz Karaszewski potwierdził, że lista potrzeb w neurologii jest długa i zgodził się z potrzebą ułożenia ich pod względem pilności – w oparciu o dogłębną analizę danych i opinie ekspertów i zadeklarował chęć współpracy z wszystkimi osobami i organami działającymi w tym obszarze, na rzecz rozwoju neurologii.

Profesor Agnieszka Słowik, która pełniła do niedawna funkcję konsultanta krajowego wspomniała, jak istotna i kluczowa jest współpraca z gronem ekspertów, ale też organizacjami pacjentów, których głos jest niezwykle istotny bo przecież to dla pacjentów pracują specjaliści neurolodzy. Podkreśliła też istotną dla podnoszenia jakości opieki nad chorymi rolę Rzecznika Praw Pacjenta.

Reprezentujący na sesji RRP dyrektor biura Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski zwrócił uwagę, że neurologia w Polsce to 6 mln pacjentów w opiece publicznej. – Tę wielką grupę chorych reprezentują liczne org. pacjentów, w raporcie znajdują się komentarze aż 18 organizacji, w wielu z nich bardzo konkretne informacje na temat potrzeb pacjentów, warto więc je pod uwagę podczas prac nad nowymi rozwiązaniami w neurologii – dodał.

Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, której komentarz nt. stanu polskiej neurologii jest zawarty w raporcie mówiła, że neurologia stanie się dziedziną priorytetową bez względu na decyzje polityczne, demografia zdecyduje za nas. – To dobrze, że środowisko neurologów ma tak dokładnie nakreślone priorytety. A wśród nich określenie jasnych ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych. Konieczna jest koordynacja opieki w neurologii. W innych obszarach sprawdza się wprowadzenie koordynatora, który wspiera lekarza, dając więcej przestrzeni do realizacji właściwych działań – mówiła podczas sesji dr Sobotka.

Cieszy determinacja naszego środowiska w dążeniu do celu, jakim jest poprawa stanu polskiej neurologii. Od kilku lat pracujemy nad tym, aby nasze działania miały solidne podstawy nie tylko medyczne, ale też ekonomiczne, systemowe – podsumował na koniec Profesor Jarosław Sławek

Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami i rekomendacjami z raportu, który dostępny jest tutaj:

RAPORT NEUROLOGIA