„Żyję z HIV”

Na zaproszenie Fundacji Edukacji Społecznej uczestniczyliśmy w inauguracji kampanii
społecznej, która łamie stereotypy i mity związane z HIV – „Żyję z HIV”. Celem projektu jest walka ze stereotypami i mitami krążącymi wciąż wokół HIV, a także budowanie zrozumienia. Kluczowe są autentyczne historie sześciu osób żyjących z HIV: Ani, Tatiany, Magdy, Grześka, Tomka i Toma.

Wiemy, że 20 tysięcy osób w Polsce jest na terapii antyrestowirusowej, a szacunki mówią, że może być nawet 2 razy więcej osób nieświadomych zakażenia. Każdy, kto jest aktywny seksualnie, powinien wykonać test i nie raz w życiu, tylko za każdym razem, kiedy pojawia się sytuacja ryzykowna. Niestety, tylko co 10. Polak zrobił test w swoim życiu, a szczególnie grupa heteroseksualna nie jest przebadana, bo pokutuje poczucie „mnie to nie dotyczy”. 87% Polaków uważa, że HIV to nie jest ich problem. HIV nie wybiera płci, orientacji seksualnej, a obrączka nie jest zabezpieczeniem. Od wielu lat mamy dowody medyczne, że HIV nie odbiera lat życia, że normalnie się żyje i funkcjonuje, że można urodzić zdrowe dzieci – mówi dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Poznajcie 5 faktów o HIV: 

 1. Drogi zakażenia HIV są tylko trzy
  HIV zakazić się można tylko poprzez: niezabezpieczone kontakty seksualne, bezpośredni kontakt krwi osoby zakażonej z błoną śluzową lub otwartą raną, drogą wertykalną. Innych możliwości nie ma.
 2. Niewykrywalny=Niezakażający
  Osoba z HIV będąca w leczeniu i mająca niewykrywalny poziom wirusa we krwi nie zakaża. Może uprawiać seks bez zabezpieczenia bez ryzyka przeniesienia wirusa, urodzić/spłodzić niezakażone dziecko.
 3. Nie zawsze AIDS
  HIV to wirus, który nieleczony może doprowadzić do stadium AIDS. Lecz nie każda osoba seropozytywna ma AIDS. Leczenie antyretrowirusowe hamuje postęp infekcji, a osoba może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Na skutecznej terapii nie rozwinie się stadium AIDS
 4. HIV dotyczy każdego
  Wirus nie zna tożsamości płciowej czy orientacji seksualnej. Nie ważne więc, czy osoba jest heteroseksualna czy nieheteronormatywna. Istnieją jedynie mniej lub bardziej ryzykowne zachowania lub kontakty.
 5. HIV poza organizmem żyje krótko
  Jest wrażliwy na środki dezynfekcyjne oraz wodę z mydłem. HIV to ludzki wirus, nie przenosi się on więc przez zwierzęta.

Temat HIV nadal powoduje lęk i strach społeczny. Prowadzi to do wykluczenia i stygmatyzacji osób żyjących z HIV. A oni żyją w takim samym zdrowiu, jak inni ludzie, mogą mieć zdrowe dzieci czy uprawiać seks. Kampania społeczna jest realizowana przy wsparciu finansowym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Biuro Regionalne Europa. Zachęcamy do obejrzenia spotu kampanii: